Lista aktualności Lista aktualności

Jeże uczą ekologii

Jeżowe warsztaty dla przedszkolaków z Olsztynka to sposób na kształtowanie postaw prośrodowiskowych. Uczymy najmłodszych jak przystosować ogród i podwórko aby były dobrym domem dla jeży. Proste działania dzieci i rodziców wesprą zagrożony gatunek.

Mali ludzie i niewielkie jeże to przepis na udane zajęcia o środowisku dla przedszkolaków. Sympatyczny jeż ,którego znają nawet trzylatki to doskonały pomost do poznawania lasu. Podczas warsztatów przekonaliśmy się, że mały człowiek też może zmieniać świat! Jak? Pozostawiając stertę niezgrabionych liści i chrust w ogrodzie. Sadząc krzewy, robiąc latem poidełka dla małych zwierząt.

Dzieci na zajęciach przeżyły też lekki szok – relacjonuje edukatorka z nadleśnictwa – podczas przygotowanego przez ze mnie teatrzyku kukiełkowego dowiedziały się, że jeże nie jedzą jabłek. Na szczęście chwilę później na warsztatach mogliśmy wspólnie przygotować odpowiedni posiłek dla jeża . Talerze zapełniły się papierowymi larwami owadów, jajami, ślimakami, chrząszczami a nawet dżdżownicami. Podczas pracy zastanawialiśmy się o czym śnią jeże.

Czy wiesz, że:
  1. Najwięcej jeży ginie na drogach
  2. Jeże uwalniają twój ogród od niepożądanych owadów i ślimaków.
  3. Zanim zapadną w zimową hibernację muszą podwoić swoją masę ciała.
  4. Jeże są mięsożerne, dokarmianie ich krowim mlekiem jest szkodliwe.
  5. Zostawiając suche liście, siano, kompost i chrust w swoim ogrodzie pomagasz jeżom.

Wilk uratowany z wnyków

Uratowany z wnyków wilk trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku. Obecnie przechodzi rehabilitację w specjalistycznej wolierze w Napromku pod opieką Lecha Serwotki i Jacka Kopczyńskiego.

W sobotę, tuż przy granicy Polski i Obwodu Kaliningradzkiego, strażnicy graniczni z Placówki Straży Granicznej w Węgorzewie natrafili na dorosłego samca wilka, złapanego w pętlę ze stalowej linki. Natychmiast podjęto akcję uwalniania wilka. Uczestniczyli w niej Dariusz Morsztyn z Republiki Ściborskiej oraz niezawodni strażnicy graniczni z Węgorzewa. Wsparcia merytorycznego udzieliło Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", z którym wpópracujemy już od kilku lat. Basiora przetransportowano do naszego Ośrodka Rehabilitacji  Zwierząt "Napromek", gdzie wraca do zdrowia pod opieką leśniczego Lecha Serwotki i lekarza weterynarii Jacka Kopczyńskiego. Wilk został wstępnie przebadany, pobrano próbki krwi do badań i analiz genetycznych.

Obecnie potrzebuje spokoju, by poradzić sobie z szokiem spowodowanym tym traumatycznym przeżyciem. Jak mówi opiekun ośrodka  Lech Serwotka - Rokowania są naprawdę dobre, biorąc po uwagę ryzyko oraz stres jaki przeżyło to biedne zwierzę na skutek okrucieństwa kłusowników. Cieszę się, że dzieki zaangażowaniu tak wielu osób udało mu się w porę udzielić odpowiedniej pomocy.


Europejskiej Nocy Naukowców z leśnikami!

000

Leśnictwo to nauka interdyscyplinarna - łączy ze sobą wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych i ścisłych. Dlatego leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek już po raz wzięli udział w tym polaryzującym naukę wydarzeniu.

Zawód leśnika opiera się na solidnych podwalinach naukowych. Na wydziałach leśnych oraz w leśnych instytutach badawczych codziennie aktualizuje się i poszerza wiedzę na temat funkcjonowania i zrównoważonego rozwoju ekosystemów leśnych. Leśnicy podczas studiów poznają systematykę roślin i zwierząt, entomologię, ekologię, geologię, gleboznawstwo, geodezję, informatykę podstawy budownictwa i drogownictwa i wiele innych rzeczy. Pracownicy Lasów Państwowych muszą być wszechstronnie wykształceni.

Europejska Noc Naukowców odbywa się co roku w całej Europie w czwarty piątek września. W 2017 roku te popularnonaukowe imprezy odbyły się w wokoło 300 miastach w 24 krajach Europy i krajów sąsiednich. Imprezy są wspierane przez Komisję Europejską jako część "Działań Marie Skłodowska-Curie": programu UE, który pomaga w rozwoju europejskich karier naukowych.

Podczas tej niecodziennej nocy pokazaliśmy „:Las w Szkatułce”, który stawia na interaktywność, ekspozycja zawiera gry i zabawy dla dzieci, makiety i modele, podświetlane mapy terenu Temat przewodni ekspozycji to woda w lesie. U nas można było się dowiedzieć: dlaczego mokradła są cenne? Jak należy dbać o torfowiska? Ile wody potrzebują drzewa? Jak leśnicy dbają o zasoby wodne?

Po raz pierwszy w tym roku przygotowaliśmy warsztat edukacyjni dla uczniów pt. „Dlaczego woda jest ważna” . Na zajęciach uczestnicy wykonali doświaczenie obrazujące  wodochronne funkcje lasu, poznali „rośliny –gąbki’ oraz dowiedzieli się, że oszczędzanie wody to coś więcej niż zakręcanie kranu. Świadome wybory konsumenckie kształtują środowisko naszego życia a ograniczenie konsumpcji to ochrona zasobów wodnych.

To była wyjątkowo długa noc, zaczęła się już rano 29 września i trwała jeszcze długo po zachodzie słońca. Frekwencja i ciekawość świata wśród odwiedzających nasz Mobilny Punk Edukacji Przyrodniczej wprawiła nas w zdumienie. W sumie Europejską Noc Naukowców w Olsztynie odwiedziło niemal 10 tysięcy osób, pokazując, że nauka w żadnym przypadku nie jest nam obojętna. Uczestnicy Nocy naukowców to świetni, uważni i ciekawi świata obserwatorzy przyrody. Nawet najmłodsi goście zadawali trafne pytania mocno testując naszą leśna wiedzę. Dziękujemy wszystkim za współpracę i ciekawe doświadczenie. Do zobaczenia za rok!


Święto plonów z leśnym akcentem

000

W niedzielę w skansenie w Olsztynku gościły tłumy gości z całego regionu. Okazją były Dożynki Wojewódzkie 2017. To wielkie święto i ukoronowanie wysiłku ludzi których praca związana jest z płodami ziemi. Z darami przyrody związana jest również praca leśników o czym mówiliśmy w naszym punkcie edukacyjnym „Las w Szkatułce”

Leśnicy z Olsztynka w ramach Projektu Rozwojowy Lasów Państwowych pn. Zdrowa żywność z polskich lasów. Projekt ma na celu podkreślenie ,że las w swoim bogactwie i różnorodności usług ekosystemowych jest również naturalną fabryką najzdrowszej żywności. Święto plonów było doskonałą okazję do poczęstowania naszych gości produktami wytworzonymi z  darów lasu. Odwiedzający mogli spróbować  dziczyzny, jagodzianek oraz leśnego miodu.

Mobilny punkt edukacyjny „Las w Szkatułce” podkreślali wagę i rolę jaką odkrywa w przyrodzie woda. Bez wody przecież nie było by obfitych, dożynkowych plonów. Rolnicy doskonale wiedzą jak ważną rolę odgrywa woda, zarówno w lesie jak i w produkcji rolniczej.

To była doskonała okazja do rozmów o tym, co każdy z nas może zrobić dla poprawy bilansu wodnego i zatrzymania jak największej wody w tzw. małym obiegu czyli w zasobach wody słodkiej.

          Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyła się mapa turystyczna nadleśnictwa, co jest dowodem na rosnące znaczenie poza produkcyjnych funkcji lasu.

 

Dożynki rozpoczął korowód oraz msza święta na scenie Amfiteatru Muzeum Budownictwa Ludowego. Następnie zaprezentowano tradycyjny obrzęd dożynkowy, podczas którego obtańczono wieniec dożynkowy oraz podzielono chleb z tegorocznych plonów. Na stoiskach nie zabrakło rękodzieła z drewna i innych drewnianych cud i cudeniek, co jest doskonałym dowodem na to ,że polskie drewno jest inspiracją dla ekologicznego stylu życia.


Leśny szpital na trasie „Wilczego Szlaku”

Jedyna w północnej części Polski profesjonalna woliera do rehabilitacji wilków działa w prowadzonym przez Nadleśnictwie Olsztynek Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku. Nic więc dziwnego, że od 11 sierpnia „leśny szpital” wchodzi w skład Wilczego Szlaku.

Kilkaset osób w różnym wieku miało okazję zobaczyć od środka, jak działa prowadzony przez leśników Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku na Mazurach. Wszystko za sprawą uroczystości, która odbyła się tam 11 sierpnia. Ośrodek już oficjalnie wszedł w skład tzw. „Wilczego Szlaku”. – Chcemy pokazać, że Lasy Państwowe chronią przyrodę w sposób aktywny, a przy okazji edukują. I to nie tylko najmłodszych – mówił dr inż. Piotr Czyżyk, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin podkreślał z kolei, że Lasy Państwowe to instytucja niezwykle ważne dla całego regionu. – Pokazujecie, że leży wam na sercu dobro przyrody – podkreślał marszałek Brzezin. Wręczył też oficjalne podziękowania leśniczemu Lechowi Serwotce z Nadleśnictwa Olsztynek. To właśnie ten leśniczy od kilkunastu lat kieruje „leśnym szpitalem” w Napromku. Dariusz Krzyżanowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztynek dodał z kolei, że zakres działalności ośrodka cały się rozszerza. – Skutecznie wyleczyliśmy już dwa wilki, ale od niedawna staramy się też pomóc żółwiom błotnym, które również żyją na terenie naszego nadleśnictwa – wyjaśniał nadleśniczy Krzyżanowski.

Sam Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku nie jest na co dzień udostępniany do zwiedzania – chodzi oczywiście o dobro zwierząt, które przed powrotem na łono natury powinny mieć jak najmniej kontaktu z człowiekiem. Specjalnie jednak z okazji wejście w skład „Wilczego Szlaku” Nadleśnictwo Olsztynek oddało do użytku wyremontowaną ścieżkę edukacyjną. Podczas piątkowych uroczystości leśnicy promowali też zdrową żywność z polskich lasów. Leśnicy z Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie” przygotowali  stoisko prezentujące drewno jako surowiec idealny.  Z kolei Nadleśnictwo Srokowo zachęcało do odwiedzenia innego punktu na „Wilczym Szlaku”, czyli Wilczego Szańca w Gierłoży koło Kętrzyna.


Drewno jak magnes

Magia drewna przyciągnęła do olsztyneckiego skansenu setki turystów oraz mieszkańców Warmii i Mazur. Cykliczna impreza „Tajemnice Ciesiołki” odbyła się w niedzielę 16-stego lipca w blasku letniego słońca podkreślającego czar zabytkowej drewnianej architektury. Tym razem do organizacji włączyło się Nadleśnictwo Olsztynek.

Warsztaty stolarskie, rysowanie na pachnących żywicą deskach, możliwość zbudowania drewnianej konstrukcji więźbowej, spacer po trocinach i korze oraz zabawki z drewna dla maluchów dawały możliwość poznania właściwości drewna wszystkimi zmysłami. Wiedzę o pochodzeniu drewna, jego właściwościach oraz o lesie można było poszerzyć, zasiadając w cieniu wozowni w stworzonej, specjalnie na tę okazję leśnej filmotece.

 

Entuzjazm wywołały warsztaty stolarskie prowadzone przez popularne „Wióry lecą-stolarka dla kobiet i nie tylko". Dzięki inicjatywie nadleśnictwa, warsztaty były bezpłatne a ich uczestnicy mogli zabrać do domu własnoręcznie wykonany stojak na zioła. Zauważyliśmy, że drewno łączy ludzi i pobudza kreatywność! Na warsztatach pracowały wspólnie matki i córki, przyjaciółki oraz pary.

 

Drewno jest materiałem szalenie wdzięcznym, dającym wiele możliwości ale wymaga od nas skupienia, pokory i cierpliwości. Na warsztatach tworzymy przyjazną atmosferę i zachęcamy do wyciszenia. Praca własnych rąk kawałek drewna potrafią być początkiem prawdziwych dzieł rzemieślniczej sztuki – tłumaczy Kasia Sawko założycielka Lecą Wióry.org

 

Jak zauważył Piotr Rogowski, uczestnicy warsztatów najczęściej pytali o praktyczne zastosowanie drewna. - Chcieli wiedzieć z czego mogą wykonać podłogę czy balustradę schodów. Zaskakiwała ich różnorodność polskiego drewna. Wiele osób zachwycało się oliwkową barwą dębu, barwą drewna dzikiej czereśni oraz misternym rysunkiem słojów drewna wiązowego.

 

Zaaranżowana strefa relaksu sprawiła ,że wielu gości spędziło z nami kilka godzin. Duże zainteresowanie wzbudziły niebanalne foldery przygotowane specjalnie na „Tajemnice Ciesiołki".

Dziękujemy  Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku za owocną współpracę i wysiłek w edukacji ekologicznej i przybliżaniu tradycji magii drewna.

 

 

Warto wiedzieć, że drewno ma aż 30000 zastosowań we wszystkich dziedzinach naszego życia?

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem ekologicznego stylu życia w harmonii z naturą, w zdrowiu. Iż godnie z ideą zrównoważonego rozwoju.

 

Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. 

 

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie, co potwierdzają międzynarodowe certyfikaty FSC i PEFC.

 


Tropem wilka z leśnikami

Uroczyste otwarcie Wilczego Szlaku odbyło się w Wilczym Szańcu na terenie Nadleśnictwa Srokowo 7 lipca. Przecięcie zielonej wstęgi to znak dla turystów, że już w te wakacje będą mogli przebyć całą Polskę, korzystając z tematycznego szlaku przygotowanego przez Lasy Państwowe.

Uroczyste przecięcie zielonej wstęgi było symbolicznym otwarciem projektu Wielkiego Szlaku Leśnego, gromadzącego atrakcyjną ofertę turystyczną Lasów Państwowych. Jak podkreślał Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski – konieczne jest uporządkowanie i usystematyzowanie bogatej bazy turystycznej i promocja usług pobytowych jakimi dysponują Lasy Państwowe.

„Wielki Szlak Leśny" jest kompleksową ofertą turystyczną Lasów Państwowych uwzględniającą szklaki turystyczne, ścieżki edukacyjne, obiekty dziedzictwa kulturowego w połączeniu z  usługami noclegowymi i gastronomicznymi. Wilczy szlak jest pierwszym etapem tego projektu. W jego skład wchodzi 8 obiektów na terenie całego kraju.

Nadleśnictwo Olsztynek znalazło się na trasie Wilczego Szlaku ze względu na sukcesy Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt "Napromek", w którym przywrócono naturze aż dwa wilki. A profesjonalna woliera czeka w gotowości na potencjalnych pacjentów. Turystów zapraszamy na malowniczą ścieżkę dydaktyczną oraz zieloną strefę przy leśniczówce ,gdzie można  poznać wilcze zwyczaje oraz zapoznać się z dramatyczną historią wilczych pacjentów. Już 11 sierpnia zapraszamy na uroczystą inaugurację Wilczego Szlaku w Uroczysku Napromek.


Piknik Naukowy z wodą i lasem!

Warmia i Mazury zaprezentowały na 21 Pikniku Naukowym w Warszawie to co mają najcenniejszego czyli wodę i las. Barwne i różnorodne stoisko edukacyjne powstało we współpracy z Nadleśnictwem Olsztynek.

Wspólnie z Departamentem Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego udało nam się stworzyć opowieść o tym jak cennymi bogactwami są las i woda czyli to co jest esencją i potencjałem naszego województwa – relacjonuje Justyna Haładaj.

Na przygotowanym stoisku można było odwiedzić Mobilny Punkt Edukacji Przyrodniczej Las w szkatułce, w którym w sposób aktywny śledzimy procesy związane z obiegiem wody w przyrodzie oraz zagłębiamy się w tajemnice leśnych mokradeł.

Kolejki ustawiały się do naszej mokradłowe gry z dreszczykiem. Dużym powodzeniem cieszył się kącik malucha oraz możliwość relaksu i wytchnienia dla rodziców na wyjątkowo miękkim drewnie . Wszyscy chętnie mogli wyjść ze stoiska Warmii i Mazur z własnoręcznie wykonanym drewnianym medalem. Zainteresowanie naszym stoiskiem nie słabło do ostatnich minut Pikniku Naukowego czyli aż do godziny 20-stej.


Sanatorium dla wilka z Kampinosu w Nadleśnictwie Olsztynek

W Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Dzikich prowadzonym Nadleśnictwo Olsztynek do zdrowia wraca wilk potrącony przez samochód w Kampinoskim Parku Narodowym. Zwierzę trafiło na Mazury, bo w północnej części Polski tylko Lasy Państwowe posiadają specjalistyczną wolierę do rehabilitacji wilków.

Dziś już biega i widać jak z dnia na dzień wraca do zdrowia. Cieszę się, bo trafił do nas z połamaną miednicą i uszkodzoną wątrobą – mówi o wilku Lech Serwotka, leśniczy Leśnictwa Napromek przy którym działa prowadzony przez Nadleśnictwo Olsztynek Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Dzikich. – Jeszcze dwa, trzy tygodnie i wilk będzie mógł wrócić do Kampinoskiego Parku Narodowego, skąd pochodzi. To dwuletni basior, czyli samiec – dodaje leśniczy.

Wilk, który wraca do zdrowia w ośrodku Lasów Państwowych został znaleziony pod koniec marca przy drodze nr 580 w pobliżu Warszawy.  Pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego zawieźli go do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt warszawskich Lasów Miejskich. Tam jednak okazało się, że nie ma odpowiedniej woliery do rehabilitacji wilków. W sprawę zaangażowała się dr Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk", która uznała, że najlepsze warunki do rehabilitacji basior znajdzie właśnie w mazurskim ośrodku prowadzonym przez Lasy Państwowe. Nadleśnictwo Olsztynek specjalistyczną zagrodę do rehabilitacji wilków wybudowało rok temu. Spełniania ona rygorystyczne warunki związane z przetrzymywaniem tego chronionego drapieżnika. Jest m.in. monitorowana.


XVII biegi na orientację rozpoczęły majówkę

Biegaj z nami ….. miedzy drzewami to było hasło imprezy plenerowej na którą składał się bieg na orientację oraz konkurs leśny. Teraz po czasie można dodać, że był to bieg miedzy kroplami deszczu.

Pogoda była kapryśna za to morale zawodników  było gorące, frekwencja doskonała. W tym roku już po raz drugi  użyliśmy elektronicznego potwierdzania obecności na punktach kontrolnych i elektronicznego pomiaru czasu.. Jak zwykle nad wszystkim czuwali Danuta i Marek Mikielscy wraz z rodziną – leśnicy z pasją, mistrzowie biegów na orientację.

Oprócz zmagań sportowych z mapą i kompasem w dłoni  na uczestników czekały inne atrakcje. Tradycyjny konkurs wiedzy o lesie tym razem niezwykle trudny oraz zielony kącik gier i zabaw. Była tez szansa wykonać sobie własny drewniany medal na wypadek gdyby podium przeszło koło nosa. Tegoroczne trasy były niezwykle wymagające a teren niemal górzysty. Na szczęście na mecie czekał bufet regeneracyjny. Zwycięzcom rywalizacji nagrody wręczał Burmistrz Miasta i Gminy Olsztynek Artur Wrochna.

Poniżej fotorelacja i tabela zwycięzców. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

więcej zdjęć na :

https://www.facebook.com/pg/laswszkatulce/photos/?tab=album&album_id=727030980814922


Poznajemy las w Dniu Ziemi

Nie ma lepszego sposobu na świętowanie Dnia Ziemi jak wycieczka do lasu! Widzą to doskonale uczniowie Szkoły Podstawowej w Marwałdzie.

Dzieciaki wraz z opiekunami 21-ego kwietnia opuściły mury szkolne by odwiedzić zaprzyjaźnionego ze szkołą leśniczego Leśnictwa Samin w Nadleśnictwie Olsztynek. Podczas wycieczki połączonej ze sprzątaniem świata uczniowie poznali wielowarstwową budowę lasu, wczesnowiosenne rośliny będące nieodzownym elementem krajobrazu leśnego. Leśniczy przedstawił dzieciom las w różnym stadium rozwojowym od uprawy, poprzez młodnik do starego drzewostanu. Przechodząc obok ambony uczniowie mieli możliwość posłuchać, czy coś piszczy już w budkach lęgowych. Końcowym etapem naszego spotkania było rozstawienie płotków zabezpieczających płazy przed wtargnięciem na jezdnię przy zbiorniku wodnym. Teraz dzieciaki regularnie będą sprawdzać przejścia i przenosić płazy na drugą stronę a przy okazji uczyć się rozpoznawać rodzime gatunki płazów. Bo po naukę najlepiej do lasu.


Rośnie młody las

Wiosna to czas intensywnej pracy leśników. Nowy las trzeba sadzić szybko by zdążyć przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego roślin. Wszystkie siły skierowane są na prace zalesieniowe.

W Nadleśnictwie Olsztynek tej wiosny posadziliśmy aż 570 tysięcy  młodych drzew na powierzchni 105 hektarów. Najwięcej było dębu szypułkowego  bo aż 240 tysięcy sztuk. Intensywna akcja odnowieniowa trwała 20 dni. W tym czasie sadziliśmy 30 tysięcy drzewek dziennie.

Ponad 200 tysięcy sztuk to sadzonki z zakrytym system korzeniowym czyli z bryłką ziemi na dobry start. Taki pakiet otrzymały młode buki, modrzewie świerki i modrzewie.80% sadzonek wyhodowaliśmy w Gospodarstwie Szkółkarskim Mielno zarządzanym przez Nadleśnictwo Olsztynek.

Wykorzystamy też siły natury czyli naturalny obsiew bezpośrednio pod starymi drzewami do uzyskania nowego pokolenia lasu. W ten sposób zostanie odnowione 20 hektarów lasu bukowego.

W sadzeniu lasu pomagali nam wolontariusze z Ikea Industry Polska Sp. z o.o., Lubawa oraz Szkoły Podstawowej w Złotowie. Serdecznie dziękujemy!


Nie wystarczy wybudować….

Gimnazjaliści poznają przyrodę przez działanie. Tym razem przyszedł czas na wiosenne porządki w owadzich hotelach.

Na zajęciach ekologicznych pod uczniowie I i II klasy Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu rozpoczęli „remonty" domków dla owadów przygotowanych ubiegłej jesieni. Uczniowie uzupełnili brakujące gałązki, patyki, trzcinę oraz sprzątnęli okolicę. Prace budowlane i remontowe odbywały się przy wsparciu miejscowego leśniczego Leśnictwa Durąg, Nadleśnictwo Olsztynek Albina Sobczyńskiego.

Pomagając owadom w zasiedleniu chcieliśmy stworzyć środowisko zróżnicowane biologicznie oraz podnieść estetykę i funkcjonalność terenu wokół szkoły –tłumaczy Agnieszka Kocik Zakrzewska, opiekuna Koła Ekologicznego.

Gimnazjaliści doskonale wiedzą, że ich działania po pierwsze przyczynią się do poprawy stanu populacji owadów zapylających jak również wielu pożytecznych gatunków z grupy drapieżników, po drugie owadzie hostele dadzą szansę dokonanie wielu fascynujących obserwacji entomologicznych a po trzecie wymyślanie i budowanie owadzich domków to świetna zabawa.

Uczniowie  Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu walczą o Certyfikat Szkoły Przyjaznej Środowisku, trzymajmy za nich kciuki!

Kto mieszka w owadzich hotelach?

Pszczoły samotnice, niektóre osy trzmiele i trzmielce nie mieszkają gromadnie w ulach,   dlatego są częstymi lokatorkami przygotowanych przez na schronień. Samotne pszczoły nie produkują miodu i nie żądlą, jednak zapylają więcej kwiatów niż pszczoły miodne. Hotele są zarazem siedliskiem owadów drapieżnych, które kontrolują ilość niechcianych owadów.

Dlaczego budujemy hotele?

Z powodu zmian w otoczeniu, postępującej urbanizacji , mody na płaskie trawniki oraz nowoczesne budownictwo z wielkiej płyty ze szczelnymi tynkami tracimy bezpowrotnie naturalne siedliska dla wielu owadów. Budujemy mieszkania zastępcze ,żeby nie stracić takich gatunków jak murarka czy lepiarka bezpowrotnie.

 


Zparaszamy do udziału w beigach na orientację

             Nadleśnictwo Olsztynek zaprasza 29 kwietnia 2017 r. na imprezę plenerową  „Biegaj  z  nami …".  Tegoroczne hasło to

„Biegaj  z nami między drzewami".

 

 Drzewa będą tematem konkursu towarzyszącemu zmaganiom sportowym.

 „Las w szkatułce"  i dzielni edukatorzy uatrakcyjnią pobyt w lesie.

  Impreza przebiegała będzie w następującym porządku:

9:30                  Otwarcie biura zawodów  (w miejscu imprezy)

 11:00                  Start pierwszego zawodnika w biegu na orientację.

 10:00 – 13:00     Konkurs o tematyce leśnej.  

 ok. 12:00.             Ognisko

 14:30                     Zakończenie, dekoracja zwycięzców  konkursu  i biegu na orientację.

Prosimy o zapoznanie się z załączonym regulaminem zawodów. W regulaminie znajduje się informacja o miejscu zawodów,  zasadach uczestnictwa i inne istotne uregulowania.

 Przypominamy, że istotą biegu na orientację jest potwierdzanie obecności          na punktach kontrolnych w kolejności  z góry określonej na mapie. Zaliczanie punktów w kolejności dowolnej jest niedozwolone, konsekwencją tego jest dyskwalifikacja uczestnika.

          Zastosowanie systemu SPORTident (SI) do  potwierdzania punktów kontrolnych wiąże się  z koniecznością wypożyczenia CHIP – a za odpłatnością 3 zł.

CHIP podlega zwrotowi. Wydawaniem CHIP – ów zajmować się będzie Obsługa Systemu SPORTident.      

                  Obsługa systemu SPORTident jest firmą zewnętrzną, której informacje

o zgłoszonych zawodnikach musimy przesłać z tygodniowym wyprzedzeniem.

Prosimy o terminowe przesłanie zgłoszeń zgodnie z regulaminem tj. do 22.04.2017 r.

 

              Korzystajcie  z uroków lasu, spędźcie  sobotę 29 kwietnia  z leśnikami.

    

                                                                                    ORGANIZATORZY

 


Duchy lasu – sowy

Pretekstu do ekscytującej wyprawy z leśnikiem do nocnego lasu dostarczyła ogólnopolska akcja Noc Sów mająca na celu upowszechnianie wiedzy o tych nocnych ptakach. Warsztaty poprowadzili leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Olsztynku wybrały się na nocną wyprawę pod przewodnictwem swojej nauczycielki Pani Beaty Kaski oraz eksperta leśnika z Nadleśnictwa Olsztynek Piotra Rogowskiego. Bazą wypadową oraz  salą wykładową były gościnne podwoje Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy ZHP „Perkoz".  Całemu spotkaniu towarzyszyło mnóstwo emocji i wielkie oczekiwanie na nasłuchy. Dzieciaki dzięki przywiezionym przez leśników eksponatom mogły dotknąć upierzenia sów i samodzielnie odkryć dlaczego sowy latają bezszelestnie. Emocje ,zaangażowanie i ciekawość pozwoliły na obalanie wielu mitów zgormadzonych wokół sów. Uwrażliwiły również dzieci oraz ich rodziców na problem ochrony sów, które do rozwoju i życia potrzebują specyficznych siedlisk. Lasy Państwowe pozostawiają drzewa dziuplaste oraz całe powierzchnie drzewostanów do naturalnego rozkładu stwarzając w ten sposób miejsca dla ptaków dziuplastych, w tym również sów. Ale wiele gatunków sów związana jest bardzo blisko z człowiekiem dlatego potrzebne jest zrozumienie oraz akceptacja nocnych pohukiwań i „upiornych „dźwięków". W zamian sowy odwdzięcza nam się eliminacją niechcianych gryzoni.


Początek wiosny zawsze w terenie

Lekcja na łonie natury zawsze robi wrażenie. Gimnazjaliści z Durąga uczyli się od strażaków i leśników bezpiecznych zachowań podczas przebywania w lesie.

W ramach Certyfikatu Szkoły Przyjaznej Środowisku uczniowie klasy IIA Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu wzięli udział w zajęciach terenowych zorganizowanych przy przez leśniczego Albina Soboczyńskiego oraz członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Durągu. Gimnazjaliści zapoznali się z zadaniami strażaków, metodami pracy. Uczniowie mogli wypróbować sprzęt, jakim dysponuje OSP w Durągu. Zwrócono uwagę na problem wypalania traw w okolicy szkoły, zagrożenia jakie niosą za sobą nielegalne wysypiska śmieci oraz nadmierny konsumpcjonizm wśród współczesnego społeczeństwa. W ramach projektu gimnazjalnego „Dumni z dziedzictwa" realizowanego przez uczniów klasy IIA pod opieką pani Anny Dobrowolskiej i pani Agnieszki Kocik-Zakrzewskiej pan Albin Soboczyński przybliżył uczniom zakres pracy i obowiązków leśniczego. Zwrócił uwagę na walory przyrodnicze, kulturowe okolicznych terenów. Ponadto gimnazjaliści pod czujnym okiem strażaków tradycyjnie powitali wiosnę. Celem zajęć było propagowanie postaw proekologicznych, integracja ze społecznością lokalną oraz zachęcenie do aktywnego wypoczynku.


Zimowe Ptakoliczenie

Wspólne obserwowanie ptaków to świetna okazja do ćwiczenia zmysłu obserwacji i poznawania najbliższego otoczenia - do takich wniosków doszli w piątek 27-ego stycznia uczestnicy akcji Zimowego Ptakoliczenia

Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją, której inicjatorem jest OTOP . W czasie akcji każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem.

W wyniku współpracy Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku oraz Nadleśnictwa Olsztynek udało się wspólnie z dzieciakami przeprowadzić  obserwacje ornitologiczne na ternie olsztyneckiego skansenu w ramach ogólnopolskiej akcji liczenia ptaków. Grupa adeptów ornitologii przekonała się, że zimą awifauna  potrafi zadziwić mnogością gatunków. Oprócz spodziewanych srok, gawronów i mazurków udało się zaobserwować gile , trznadle, strzyżyka, czyże, sójki a prawdziwą sensacją okazał się przechadzający się nad brzegiem rzeczki Młynówki brodziec samotny. Zajęcia poprowadził Bogdan Brewka, pracownik nadleśnictwa i doświadczony ornitolog. Grupa była wyposażona w  profesjonalną lunetę oraz lornetki . Okazało się, że  obserwacja ptaków to wielka przygoda i mnóstwo emocji .

 

 


Noc Biologów pełna lasu

Nadleśnictwo Olsztynek już po raz drugi było partnerem „Nocy Biologów”. Leśnicy postawili na edukację sensoryczną. Przygotowali warsztaty, pokazy i gry pod hasłem „Las zmysłów” kładąc nacisk na bezpośredni kontakt z przyrodą.

Noc Biologów" jest ogólnopolską akcją promującą wiedzę biologiczną
w popularno-naukowej formie i nawiązującą do edukacji poza formalnej. To już kolejna V edycja Nocy Naukowców. Jednym z niezmiennych celów Nocy Biologów jest zaszczepienie przekonania o kluczowej roli nauk przyrodniczych w egzystencji populacji ludzkiej na Ziemi a także znaczenie biogospodarki w rozwoju regionalnym w północno-wschodniej Polsce. Bogata i ciekawa oferta programowa w ramach „Nocy Biologów" w latach 2012-2015 r., przygotowana przez pracowników naukowych a także doktorantów i studentów oraz instytucji współpracujących z Uniwersytetem, spotkała się z ogromnym odzewem ze strony społeczeństwa w mieście Olsztynie i całym województwie, co potwierdza słuszność przyjętej koncepcji upowszechniania nauki.
Leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek po raz drugi byli partnerem Nocy Biologów, która odbyła się13 stycznia na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Tym razem postawiliśmy na edukację sensoryczna i bezpośredni kontakt z przyrodą. Pod szyldem „Las zmysłów" prezentowaliśmy leśną bioróżnorodności i złożoność ekosystemów leśnych. Drewniane budki kryły w sobie różne elementy ekosystemu od grzybów poprzez nasiona, jak również elementy nawiązujące do świata zwierząt. Przywieźliśmy zapachy lasu oraz drewno. Emocje podgrzewała nowa, jeszcze gorąca gra edukacyjna. Chętni mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie w leśnej aranżacji wcielając się w bobra, łosia lub czpalę.

 


Leśnicy na sportowo

Współpraca na co dzień - rywalizacja od święta. Leśnicy zawsze mogą liczyć na pomoc ochotniczych straży pożarnych. Wspólna praca dla ochrony lasu i utrzymania bezpieczeństwa buduje dobrą atmosferę i sprzyja koleżeństwu.

 

Z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej w Marwałdzie, tuż przed Świętami, udało się zorganizować towarzyskie rozgrywki w piłce siatkowej pomiędzy leśnikami a strażakami.Na terenie Nadleśnictwa Olsztynek funkcjonuje 9 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych a na terenie województwa warmińsko-mazurskiego 585. To strażacy ochotnicy gaszą najwięcej pożarów lasu, tłumiąc je już zarzewiu. W piątek 9-ego grudnia, korzystając z gościnności Szkoły Podstawowej w Dąbrównie na parkiecie tamtejszej sali gimnastycznej rozegrano 2 mecze. Po jednym w kategorii męskiej i żeńskiej. Leśnikom z aktywnym wsparciem Sebastiana Smoluka – na co dzień Dyrektora RDLP w Olsztynie ds. ekonomicznych a po godzinach zapalonego siatkarza, udało się pokonać kolegów strażaków.Natomiast wśród kobiet zażarta, sportowa walka zakończyła się ostatecznym zwycięstwem strażaczek.

Kibicom przewodzili zaproszeni goście a przerwy umilała maskotka bobra. Pomysł strażaków to świetna okazja do lepszego poznania się oraz doskonalenia współpracy. Dobra kondycja fizyczna przyda się obu stronom podczas trudnej pracy w terenie.


Konsultacje społeczne

Konsultacje społeczne – Lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF oraz ekosystemów referencyjnych w Nadleśnictwie Olsztynek.

Nadleśnictwo Olsztynek informuje o rozpoczęciu konsultacji społecznych lasów o szczególnych przyrodniczych HCVF 1.2, 3.2 oraz ekosystemów referencyjnych. W związku z korektą powierzchni tych lasów przedkładamy do konsultacji wykazy lasów wraz z ich lokalizacją na mapach. Zapraszamy do przekazywania uwag i opinii oraz propozycji ww. lasów:

- osobiście w siedzibie Nadleśnictwa Olsztynek,

- pocztą tradycyjną – Nadleśnictwo Olsztynek ul. Mrongowiusza 35, 11-015 Olsztynek,

- adres e-mail – olsztynek@olsztyn.lasy.gov.pl.

Osoba do kontaktu: Agnieszka Jurkiewicz, tel. (89) 519 42 76, e-mail: agnieszka.jurkiewicz@olsztyn.lasy.gov.pl

Termin konsultacji do 29.12.2016 r


— Pozycji na stronie: 20
Wyświetlanie 1 - 20 z 105 rezultatów.