Lista aktualności Lista aktualności

DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE 2018 Z LEŚNIKAMI

Tradycyjnie po żniwach przychodzi czas na dożynki. Nasze wojewódzkie święto plonów odbyło się w tę niedzielę w Olsztynku w Muzeum Budownictwa Ludowego. Uroczystość rozpoczęła się od korowodu z wieńcami dożynkowymi wykonanymi z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów oraz mszy na deskach amfiteatru.

Dożynki to święto ludzi związanych z rolą, sadami, ogrodami, lasami połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Nie mogło na nim zabraknąć również leśników, gdyż nasze lasy obfitują w owoce m.in. jagody, maliny; grzyby. Dziczyzna z polskich lasów ceniona jest na całym świecie, a miód produkowany prze leśne pszczoły to prawdziwy rarytas.

W ramach Projektu Rozwojowego Lasów Państwowych pn. Zdrowa żywność z polskich lasów częstowaliśmy naszych gości produktami wytworzonymi z darów lasu. Odwiedzający mogli spróbować  dziczyzny, jagodzianek oraz leśnego miodu. Projekt ma na celu podkreślenie, że las w swoim bogactwie i różnorodności usług ekosystemowych jest również naturalną fabryką najzdrowszej żywności.

W naszym mobilnym punkcie edukacyjnym „Las w Szkatułce” podkreślaliśmy wagę i rolę jaką odgrywa w przyrodzie woda. Bez wody plony nie byłyby tak obfite. Wiedza i doświadczenie  rolników w tym temacie jest duże. Doskonale wiedzą jak ważne jest magazynowanie wody, naturalna retencja, właściwa uprawa ziemi na stokach tak by ograniczyć gwałtowny spływ.

Święto Plonów to świetna okazja do wymiany doświadczeń. Rolników, sadowników, ogrodników, leśników łączy bardzo wiele. Wszyscy jesteśmy zależni od naturalnego cyklu przyrody i zgodnie z nim działamy. Podczas dożynek możemy wspólnie podziękować za plony i odpocząć po trudach zbiorów.