Lista aktualności Lista aktualności

Drewno jak magnes

Magia drewna przyciągnęła do olsztyneckiego skansenu setki turystów oraz mieszkańców Warmii i Mazur. Cykliczna impreza „Tajemnice Ciesiołki” odbyła się w niedzielę 16-stego lipca w blasku letniego słońca podkreślającego czar zabytkowej drewnianej architektury. Tym razem do organizacji włączyło się Nadleśnictwo Olsztynek.

Warsztaty stolarskie, rysowanie na pachnących żywicą deskach, możliwość zbudowania drewnianej konstrukcji więźbowej, spacer po trocinach i korze oraz zabawki z drewna dla maluchów dawały możliwość poznania właściwości drewna wszystkimi zmysłami. Wiedzę o pochodzeniu drewna, jego właściwościach oraz o lesie można było poszerzyć, zasiadając w cieniu wozowni w stworzonej, specjalnie na tę okazję leśnej filmotece.

 

Entuzjazm wywołały warsztaty stolarskie prowadzone przez popularne „Wióry lecą-stolarka dla kobiet i nie tylko". Dzięki inicjatywie nadleśnictwa, warsztaty były bezpłatne a ich uczestnicy mogli zabrać do domu własnoręcznie wykonany stojak na zioła. Zauważyliśmy, że drewno łączy ludzi i pobudza kreatywność! Na warsztatach pracowały wspólnie matki i córki, przyjaciółki oraz pary.

 

Drewno jest materiałem szalenie wdzięcznym, dającym wiele możliwości ale wymaga od nas skupienia, pokory i cierpliwości. Na warsztatach tworzymy przyjazną atmosferę i zachęcamy do wyciszenia. Praca własnych rąk kawałek drewna potrafią być początkiem prawdziwych dzieł rzemieślniczej sztuki – tłumaczy Kasia Sawko założycielka Lecą Wióry.org

 

Jak zauważył Piotr Rogowski, uczestnicy warsztatów najczęściej pytali o praktyczne zastosowanie drewna. - Chcieli wiedzieć z czego mogą wykonać podłogę czy balustradę schodów. Zaskakiwała ich różnorodność polskiego drewna. Wiele osób zachwycało się oliwkową barwą dębu, barwą drewna dzikiej czereśni oraz misternym rysunkiem słojów drewna wiązowego.

 

Zaaranżowana strefa relaksu sprawiła ,że wielu gości spędziło z nami kilka godzin. Duże zainteresowanie wzbudziły niebanalne foldery przygotowane specjalnie na „Tajemnice Ciesiołki".

Dziękujemy  Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku za owocną współpracę i wysiłek w edukacji ekologicznej i przybliżaniu tradycji magii drewna.

 

 

Warto wiedzieć, że drewno ma aż 30000 zastosowań we wszystkich dziedzinach naszego życia?

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem ekologicznego stylu życia w harmonii z naturą, w zdrowiu. Iż godnie z ideą zrównoważonego rozwoju.

 

Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. 

 

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie, co potwierdzają międzynarodowe certyfikaty FSC i PEFC.