Lista aktualności Lista aktualności

Europejskiej Nocy Naukowców z leśnikami!

000

Leśnictwo to nauka interdyscyplinarna - łączy ze sobą wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych i ścisłych. Dlatego leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek już po raz wzięli udział w tym polaryzującym naukę wydarzeniu.

Zawód leśnika opiera się na solidnych podwalinach naukowych. Na wydziałach leśnych oraz w leśnych instytutach badawczych codziennie aktualizuje się i poszerza wiedzę na temat funkcjonowania i zrównoważonego rozwoju ekosystemów leśnych. Leśnicy podczas studiów poznają systematykę roślin i zwierząt, entomologię, ekologię, geologię, gleboznawstwo, geodezję, informatykę podstawy budownictwa i drogownictwa i wiele innych rzeczy. Pracownicy Lasów Państwowych muszą być wszechstronnie wykształceni.

Europejska Noc Naukowców odbywa się co roku w całej Europie w czwarty piątek września. W 2017 roku te popularnonaukowe imprezy odbyły się w wokoło 300 miastach w 24 krajach Europy i krajów sąsiednich. Imprezy są wspierane przez Komisję Europejską jako część "Działań Marie Skłodowska-Curie": programu UE, który pomaga w rozwoju europejskich karier naukowych.

Podczas tej niecodziennej nocy pokazaliśmy „:Las w Szkatułce”, który stawia na interaktywność, ekspozycja zawiera gry i zabawy dla dzieci, makiety i modele, podświetlane mapy terenu Temat przewodni ekspozycji to woda w lesie. U nas można było się dowiedzieć: dlaczego mokradła są cenne? Jak należy dbać o torfowiska? Ile wody potrzebują drzewa? Jak leśnicy dbają o zasoby wodne?

Po raz pierwszy w tym roku przygotowaliśmy warsztat edukacyjni dla uczniów pt. „Dlaczego woda jest ważna” . Na zajęciach uczestnicy wykonali doświaczenie obrazujące  wodochronne funkcje lasu, poznali „rośliny –gąbki’ oraz dowiedzieli się, że oszczędzanie wody to coś więcej niż zakręcanie kranu. Świadome wybory konsumenckie kształtują środowisko naszego życia a ograniczenie konsumpcji to ochrona zasobów wodnych.

To była wyjątkowo długa noc, zaczęła się już rano 29 września i trwała jeszcze długo po zachodzie słońca. Frekwencja i ciekawość świata wśród odwiedzających nasz Mobilny Punk Edukacji Przyrodniczej wprawiła nas w zdumienie. W sumie Europejską Noc Naukowców w Olsztynie odwiedziło niemal 10 tysięcy osób, pokazując, że nauka w żadnym przypadku nie jest nam obojętna. Uczestnicy Nocy naukowców to świetni, uważni i ciekawi świata obserwatorzy przyrody. Nawet najmłodsi goście zadawali trafne pytania mocno testując naszą leśna wiedzę. Dziękujemy wszystkim za współpracę i ciekawe doświadczenie. Do zobaczenia za rok!