Lista aktualności Lista aktualności

Jeże uczą ekologii

Jeżowe warsztaty dla przedszkolaków z Olsztynka to sposób na kształtowanie postaw prośrodowiskowych. Uczymy najmłodszych jak przystosować ogród i podwórko aby były dobrym domem dla jeży. Proste działania dzieci i rodziców wesprą zagrożony gatunek.

Mali ludzie i niewielkie jeże to przepis na udane zajęcia o środowisku dla przedszkolaków. Sympatyczny jeż ,którego znają nawet trzylatki to doskonały pomost do poznawania lasu. Podczas warsztatów przekonaliśmy się, że mały człowiek też może zmieniać świat! Jak? Pozostawiając stertę niezgrabionych liści i chrust w ogrodzie. Sadząc krzewy, robiąc latem poidełka dla małych zwierząt.

Dzieci na zajęciach przeżyły też lekki szok – relacjonuje edukatorka z nadleśnictwa – podczas przygotowanego przez ze mnie teatrzyku kukiełkowego dowiedziały się, że jeże nie jedzą jabłek. Na szczęście chwilę później na warsztatach mogliśmy wspólnie przygotować odpowiedni posiłek dla jeża . Talerze zapełniły się papierowymi larwami owadów, jajami, ślimakami, chrząszczami a nawet dżdżownicami. Podczas pracy zastanawialiśmy się o czym śnią jeże.

Czy wiesz, że:
  1. Najwięcej jeży ginie na drogach
  2. Jeże uwalniają twój ogród od niepożądanych owadów i ślimaków.
  3. Zanim zapadną w zimową hibernację muszą podwoić swoją masę ciała.
  4. Jeże są mięsożerne, dokarmianie ich krowim mlekiem jest szkodliwe.
  5. Zostawiając suche liście, siano, kompost i chrust w swoim ogrodzie pomagasz jeżom.