Lista aktualności Lista aktualności

Leśny szpital na trasie „Wilczego Szlaku”

Jedyna w północnej części Polski profesjonalna woliera do rehabilitacji wilków działa w prowadzonym przez Nadleśnictwie Olsztynek Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku. Nic więc dziwnego, że od 11 sierpnia „leśny szpital” wchodzi w skład Wilczego Szlaku.

Kilkaset osób w różnym wieku miało okazję zobaczyć od środka, jak działa prowadzony przez leśników Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku na Mazurach. Wszystko za sprawą uroczystości, która odbyła się tam 11 sierpnia. Ośrodek już oficjalnie wszedł w skład tzw. „Wilczego Szlaku”. – Chcemy pokazać, że Lasy Państwowe chronią przyrodę w sposób aktywny, a przy okazji edukują. I to nie tylko najmłodszych – mówił dr inż. Piotr Czyżyk, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin podkreślał z kolei, że Lasy Państwowe to instytucja niezwykle ważne dla całego regionu. – Pokazujecie, że leży wam na sercu dobro przyrody – podkreślał marszałek Brzezin. Wręczył też oficjalne podziękowania leśniczemu Lechowi Serwotce z Nadleśnictwa Olsztynek. To właśnie ten leśniczy od kilkunastu lat kieruje „leśnym szpitalem” w Napromku. Dariusz Krzyżanowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztynek dodał z kolei, że zakres działalności ośrodka cały się rozszerza. – Skutecznie wyleczyliśmy już dwa wilki, ale od niedawna staramy się też pomóc żółwiom błotnym, które również żyją na terenie naszego nadleśnictwa – wyjaśniał nadleśniczy Krzyżanowski.

Sam Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku nie jest na co dzień udostępniany do zwiedzania – chodzi oczywiście o dobro zwierząt, które przed powrotem na łono natury powinny mieć jak najmniej kontaktu z człowiekiem. Specjalnie jednak z okazji wejście w skład „Wilczego Szlaku” Nadleśnictwo Olsztynek oddało do użytku wyremontowaną ścieżkę edukacyjną. Podczas piątkowych uroczystości leśnicy promowali też zdrową żywność z polskich lasów. Leśnicy z Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie” przygotowali  stoisko prezentujące drewno jako surowiec idealny.  Z kolei Nadleśnictwo Srokowo zachęcało do odwiedzenia innego punktu na „Wilczym Szlaku”, czyli Wilczego Szańca w Gierłoży koło Kętrzyna.