Lista aktualności Lista aktualności

Nauczyciele poszli w Las

Publikacja Lasów Państwowych „Z lasem przez cały rok” posłużyła za kanwę warsztatów terenowych dla nauczycieli ze szkół znajdujących się na terenie nadleśnictwa. Wspólnie uczyliśmy się wykorzystywać gry i zabawy w lesie do promowanie edukacji terenowej.

Las to miejsce edukacji, las to również narzędzie edukacji i pomoc dydaktyczna. Z takim przekonaniem wyjechali uczestnicy sobotnich, wiosennych warsztatów terenowych zorganizowanych przez Nadleśnictwo Olsztynek. To bardzo istotne, bo byli to nauczyciele z małych miasteczek i wsi gdzie las często jest na wyciągnięcie ręki.

Warsztaty tym razem prowadziliśmy w leśnym tandemie: edukatorska  oraz specjalista do spraw hodowli lasu, dlatego program był dynamiczny w każdym calu. Nie zabrakło informacji o Lasach Państwowych ale również gier i zabaw ruchowych. Nauczyciele zamieniając się rolami wykonywali  ćwiczenia sensoryczne. Okazało się, że są niezwykle spostrzegawczy dzięki czemu  udało się znaleźć niepozornego brązowego grzybka –szyszkówkę świerkową!

Nauczyciele zaskoczeni byli jak wiele możliwości daje niewielki kawałek lasu i ile zróżnicowanych zajęć można przeprowadzić na tym samym, na pozór zwyczajnym, kawałku lasu.