Lista aktualności Lista aktualności

Święto plonów z leśnym akcentem

000

W niedzielę w skansenie w Olsztynku gościły tłumy gości z całego regionu. Okazją były Dożynki Wojewódzkie 2017. To wielkie święto i ukoronowanie wysiłku ludzi których praca związana jest z płodami ziemi. Z darami przyrody związana jest również praca leśników o czym mówiliśmy w naszym punkcie edukacyjnym „Las w Szkatułce”

Leśnicy z Olsztynka w ramach Projektu Rozwojowy Lasów Państwowych pn. Zdrowa żywność z polskich lasów. Projekt ma na celu podkreślenie ,że las w swoim bogactwie i różnorodności usług ekosystemowych jest również naturalną fabryką najzdrowszej żywności. Święto plonów było doskonałą okazję do poczęstowania naszych gości produktami wytworzonymi z  darów lasu. Odwiedzający mogli spróbować  dziczyzny, jagodzianek oraz leśnego miodu.

Mobilny punkt edukacyjny „Las w Szkatułce” podkreślali wagę i rolę jaką odkrywa w przyrodzie woda. Bez wody przecież nie było by obfitych, dożynkowych plonów. Rolnicy doskonale wiedzą jak ważną rolę odgrywa woda, zarówno w lesie jak i w produkcji rolniczej.

To była doskonała okazja do rozmów o tym, co każdy z nas może zrobić dla poprawy bilansu wodnego i zatrzymania jak największej wody w tzw. małym obiegu czyli w zasobach wody słodkiej.

          Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyła się mapa turystyczna nadleśnictwa, co jest dowodem na rosnące znaczenie poza produkcyjnych funkcji lasu.

 

Dożynki rozpoczął korowód oraz msza święta na scenie Amfiteatru Muzeum Budownictwa Ludowego. Następnie zaprezentowano tradycyjny obrzęd dożynkowy, podczas którego obtańczono wieniec dożynkowy oraz podzielono chleb z tegorocznych plonów. Na stoiskach nie zabrakło rękodzieła z drewna i innych drewnianych cud i cudeniek, co jest doskonałym dowodem na to ,że polskie drewno jest inspiracją dla ekologicznego stylu życia.