Asset Publisher Asset Publisher

Zimowe Ptakoliczenie 2020

W piątek 24.01.2020r. Nadleśnictwo Olsztynek brało udział w spacerze organizowanym przez Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku w ramach Zimowego Ptakoliczenia. Jest to akcja organizowana przez OTOP, która odbywa się corocznie od 2004 r. na terenie całego kraju w ostatni weekend stycznia. Głównym celem ptakoliczenia jest monitorowanie zmian liczebności ptaków żyjących na terenach, na których są zależne od człowieka – głównie w ogrodach oraz parkach. Ptakiem Zimy 2020 został gawron, którego liczebność w przeciągu kilkunastu lat spadła o ponad 40%. Głównym powodem zmniejszenia populacji jest intensyfikacja rolnictwa, prowadząca do utraty siedlisk i zubożenia diety, nie tylko gawronów, ale większości ptaków związanych z krajobrazem rolniczym. W tym roku razem z nami w spacerze uczestniczyło ok. 20 osób. Mimo dość nietypowej pogody jak na tę porę roku, wspólnymi siłami udało nam się zaobserwować 12 trznadli, 7 gili, 6 kwiczołów, 2 bogatki, 2 sójki, wróbla, ziębę, paszkota, szczygła oraz kruka. Niestety tym razem nie spotkaliśmy kaczek krzyżówek, które w poprzednich latach występowały dość licznie. Na zakończenie akcji wszyscy spotkaliśmy się przy ognisku i gorącej herbacie, gdzie podsumowaliśmy akcję oraz wymieniliśmy się wrażeniami.


Bezpieczne Ferie 2020

17 stycznia to ostatni dzień szkoły przed rozpoczęciem ferii zimowych. Z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych tego dnia nad jeziorem Jemiołowo w Olsztynku odbyły się „Bezpieczne Ferie 2020”. Jest to coroczna akcja organizowana przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie wspólnie z Komendą Miejską Policji w Olsztynie oraz Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, ciesząca się dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół podstawowych.

Strażacy zaprezentowali akcję ratunkową osoby tonącej oraz edukowali jak należy postępować w takich sytuacjach. Policjanci opowiadali jak należy postępować z obcymi psami oraz wykonali pokaz tresury psów policyjnych.

Leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek, Nowe Ramuki i Jagiełek wraz z pracownikami Straży Leśnej zadbali o edukację uczniów oraz zorganizowali ognisko. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania dotyczące ekologii, zwierząt, roślin, rozpoznawały tropy, gatunki drzew, dzięki czemu każdy miał okazję zdobyć drobny upominek. Straż Leśna przypominała o zasadach zachowania się w lesie.

Na zakończenie wydarzenia wszyscy uczestnicy otrzymali ciepłą herbatę i posiłek.


Szczęśliwy powrót wilków do domu!

Nuko i Harda to para wilków, które w piątek (20.12.2019 r.) wróciły w swoje rodzinne strony po rehabilitacji w ośrodku prowadzonym przez leśników z Nadleśnictwa Olsztynek.

Samiec został wypuszczony w lasach Nadleśnictwa Nurzec, natomiast samica została przekazana do Białowieskiego Parku Narodowego. Wilki odzyskiwały siły i zdrowie w ośrodku rehabilitacji zwierząt w Napromku. Były objęte stałą opieką weterynaryjną, a kamery umieszczone w wolierze, w której przebywały umożliwiały pełną obserwację ich zachowania.

Wypuszczenie wilków na wolność było skomplikowaną i czasochłonną akcją. Zwierzęta trzeba było uśpić na czas transportu. Podczas całej podróży ich stan był monitorowany przez weterynarza. Wszystkie działania się powiodły i wilk Nuko przemierza już leśne ostępy, a Harda bezpiecznie przebywa w Białowieskim Parku Narodowym.

Przypomnijmy, że Nuko został znaleziony 10 października br. przy jednej z lokalnych dróg przez leśniczego leśnictwa Koterka na terenie Nadleśnictwa Nurzec. Wilk miał zranioną i uszkodzoną łapę, został prawdopodobnie potrącony przez samochód. Na szczęście otrzymał fachową pomoc udzieloną przez Panią weterynarz, która na co dzień współpracuje z ośrodkiem rehabilitacji dzikich ptaków i ssaków „Przytulisko” w Nadleśnictwie Krynki. Po tym jak jego stan się ustabilizował został przewieziony do Napromka. Tam w specjalistycznej wolierze przechodził rehabilitację, po której możliwe było przywrócenie go do środowiska naturalnego.

Natomiast wilczyca Harda trafiła do Napromka w listopadzie 2017 roku po tym jak została przyprowadzona do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku na smyczy przez mężczyznę, który twierdził, że biegała po ulicy. Na początku trafiła do prowadzonego przez leśników ośrodka rehabilitacji w Krynkach, skąd po kilku dniach przewieziono ją do Napromka. W marcu 2018 roku wilczyca wraz z wilkiem Miko została wypuszczona w okolicach Solca Kujawskiego. Niestety po kilku dniach trzeba było ją odłowić i wróciła do ośrodka rehabilitacji zwierząt. W piątek trafiła z powrotem w swoje rodzinne strony, do Białowieskiego Parku Narodowego.


Przyjdź i wytnij sam choinkę!

Pod tym hasłem zachęcamy do tego by samodzielnie wybrać i wyciąć sobie choinkę. Będzie to możliwe już od 10 grudnia w Gospodarstwie Szkółkarskim Mielno prowadzonym przez leśników z Nadleśnictwa Olsztynek.

Jak do nas dotrzeć? Nic prostszego. Jadąc od Olsztynka należy kierować się na Warszawę, a na węźle w Pawłowie skręcić na Lubawę. Następnie po przejechaniu około 5 km trzeba przed lasem skręcić w prawo. I z tego miejsca już tylko niecały kilometr dzieli nas od szkółki.

Po dotarciu na miejsce warto skontaktować się z leśniczym Panem Patrykiem Głuszkiem tel. 666 816 314 lub podleśniczym Panem Michałem Purzyckim tel. 501 461 230 - wskażą dokładną lokalizację plantacji choinkowej i przekażą potrzebne narzędzia.

W tym roku w sprzedaży mamy tylko świerki, a cena za drzewko do 2,5 metra wysokości to 26 zł brutto.

Zachęcamy do nabywania choinek ze sprawdzonego źródła. Niestety zdarza się, że drzewka sprzedawane na bazarach są kradzione. Poza tym nasze świerki nie są pryskane żadnymi preparatami. Pachną tylko lasem. Przy samodzielnej wycince wiadomo też dokładnie kiedy dane drzewko zostało pozyskane, więc nie ma możliwości żeby igły opadły zaraz po Wigilii.

Zapraszamy! Zabierzcie rodziny i dobry humor.

O zaletach choinek naturalnych nad sztucznymi można by długo pisać. Przypomnijmy kilka najważniejszych faktów:

  1. Choinka z lasu – jest naturalna do jej produkcji nie są używane chemikalia.
  2. Gdy rośnie, produkuje tlen, pochłania dwutlenek węgla i służy zwierzętom.
  3. Szybko ulega naturalnemu rozkładowi i nie zanieczyszcza środowiska.
  4. Jej naturalne olejki eteryczne podkreślają świąteczną atmosferę.
  5. Choinkę w doniczce można posadzić w ogrodzie.
  6. Jest znacznie tańsza niż sztuczna.

 

 


Magia dawnych świąt. Rodzinne spotkania bożonarodzeniowe w skansenie

8 grudnia Nadleśnictwo Olsztynek uczestniczyło w imprezie zatytułowanej „Magia dawnych świąt” zorganizowanej przez Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Podczas wydarzenia przedstawiliśmy odwiedzającym zasady dokarmiania ptaków w okresie zimy, opowiadaliśmy o  tym, jak poszczególne zwierzęta przygotowują się do przetrwania zimy, a także uczyliśmy jak odróżnić poszczególne gatunki drzew zimą, gdy nie posiadają ulistnienia. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również nasza mobilna wystawa- Las w szkatułce, w której osoby w każdym wieku mogą znaleźć coś dla siebie i pogłębić swoją wiedzę na temat wody w lesie. Odwiedzające nas dzieci mogły pomalować drewniane zwierzęta oraz krążki, które następnie mogą im posłużyć do ozdoby świątecznego drzewka. Nie zabrakło także choinki, która udekorowana została naturalnymi ozdobami takimi jak suszone pomarańcze, szyszki sosnowe i świerkowe oraz drewniane krążki.


Ogłoszenie

Na podstawie Decyzji nr 42/2019 z 18.11.2019 r. Nadleśniczego Nadleśnictwa Olsztynek 27.12.2019 r. jest dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników Nadleśnictwa Olsztynek.

 

07.12.2019 r. (sobota) jest dniem pracującym w Nadleśnictwie Olsztynek.


Leśne cmentarze

Ukryte pośród drzew, położone z dala od szlaków, wiedzą o nich tylko leśnicy i okoliczni mieszkańcy, a mowa o leśnych cmentarzach i mogiłach. Na terenie Nadleśnictwa Olsztynek mamy ich kilkanaście.

Najbardziej znanym jest założony w drugiej połowie XIX wieku cmentarz ewangelicko-augsburski związany z wsią i majątkiem Zajączki. Centralną część cmentarza stanowi kaplica grobowa rodziny właścicieli majątku – Kramerów. Nad zdobionymi drzwiami znajduje się napis w języku niemieckim, pisany gotykiem, o treści: SELIG SIND DIE TOTEN DIE IN DEM HERREN STERBEN, co w języku polskim oznacza: „Błogosławieni są polegli, którzy zmarli w Bogu”. Cmentarz ma czytelny układ przestrzenny z dobrze zachowanymi oryginalnymi pomnikami nagrobnymi mieszkańców wsi.

Drugim największym miejscem pamięci na naszym terenie jest cmentarz z okresu I wojny światowej położony niedaleko Drwęcka. Zostało na nim pochowanych 183 żołnierzy armii niemieckiej, którzy polegli 28 sierpnia 1914 roku w walkach o wieś Dröbnitz. Cmentarz usytuowany jest około 400 metrów na południe od wsi, w sosnowym lesie, na zboczu wzniesienia. Położony jest na ośmiu tarasach, z czego siedem zajmują żołnierskie mogiły, a jeden pełni funkcję komunikacyjną. Mogiły otoczone są krawężnikami z kamieni polnych.

Oprócz cmentarzy w lasach spotykamy też pojedyncze groby. W leśnictwie Dylewo w ubiegłym roku odnowiliśmy mogiłę Karla Skulskiego, który był leśniczym na wspomnianym terenie. Został zabity 9 marca 1945 r. prawdopodobnie przez żołnierzy Armii Czerwonej. Jego grób otoczony jest przez bukowy las. Z kolei w tym roku uzyskaliśmy zgodę na prace konserwatorskie na cmentarzu z okresu I wojny światowej zlokalizowanym nieopodal wsi Swaderki. Mamy nadzieję, że dzięki naszym staraniom pamięć o tych miejscach będzie trwać.

Czasami o śladach historii, grobach, mogiłach świadczy tylko roślinność. I tak w miejscach pochówków sadzono dawniej barwinek i bluszcz zwyczajny, czyli rośliny będące symbolem śmierci. Typowymi drzewami cmentarnymi były dęby symbol mocy i trwałości, lipy uznawane w tradycji wiejskiej jako święte, objawiające dobroć i głęboki spokój oraz cisy – o niezwykle twardym drewnie, które uosabiały przeciwieństwo kruchości ludzkiego życia. Przy grobach sadzono również brzozy, drzewa, które jak wierzono opłakiwały zmarłych, a symbolizowały dobroć i litość.

Wędrując przez lasy dobrze pamiętać o symbolice poszczególnych gatunków roślin. Bo znalezienie barwinka, czy bluszczu może świadczyć o jakimś miejscu pamięci.


Zdrowie wilka najważniejsze dla leśników

Szybka reakcja leśników i współpraca pomiędzy Nadleśnictwami Nurzec, Krynki i Olsztynek pozwoliła uratować wilka potrąconego przez samochód.

 Został znaleziony 10 października przy jednej z lokalnych dróg przez leśniczego leśnictwa Koterka z Nadleśnictwa Nurzec. Miał zranioną i uszkodzoną łapę. Na szczęście otrzymał fachową pomoc udzieloną przez Panią weterynarz, która na co dzień współpracuje z Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt w Krynkach. Tam również przebywał i nabierał sił przed transportem do Napromka.

Stabilny stan wilka umożliwił przewiezienie go wczoraj do ośrodka prowadzonego przez leśników z Olsztynka. Samiec będzie rehabilitowany w specjalistycznej dużej zagrodzie, wybudowanej specjalnie do rekonwalescencji tych drapieżników. Objęty jest stałą opieką weterynaryjną.

Wilk dobrze zniósł drogę z Krynek do Napromka. Utyka na prawą nogę, ale porusza się po wolierze i pobiera pokarm. Liczymy, że w przeciągu kilku miesięcy wróci do swojego naturalnego środowiska  – informuje leśniczy Lech Serwotka, opiekun ośrodka w Napromku.

Przypomnijmy, że wilki są objęte ścisłą ochroną. Obecnie krajowa populacja tego drapieżnika, jak wynika z informacji Głównego Urzędu Statystycznego, jest szacowana na ok. 2,3 tys. osobników.


O wydrze, co do Napromka trafiła

Ostre pazury, małe uszy, niewielkie nozdrza i ciemne oczy to opis wydry, czyli kolejnego pacjenta Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku prowadzonego przez leśników z Nadleśnictwa Olsztynek.

Młoda - bo ma zaledwie kilka miesięcy trafiła do nas z okolic Lidzbarka Warmińskiego. Została znaleziona w lesie podczas spaceru. Piszczała, a w pobliżu nie było jej rodziców. Ludzie którzy ją zauważyli byli przekonani, że młoda czeka schowana bezpiecznie w zaroślach. Obserwowali ją i po dłuższej chwili ruszyli dalej do lasu. Wracając postanowili sprawdzić co z wydrą. Okazało się, że dalej przebywa w tym samym miejscu, piszczy, w pobliżu nie ma dorosłych osobników. Zdecydowali, że ją zabiorą i przekażą do ośrodka zajmującego się opieką nad dzikimi zwierzętami. I tak młoda wydra trafiła do Napromka. Jest pod stałą obserwacją. Jak tylko podrośnie wróci do swojego naturalnego środowiska.

W tym roku do Napromka trafiło już prawie 80 zwierząt, w tym wilk, wiewiórka, bociany, sarny, zające, jelenie, myszołowy, puszczyki, kaczki krzyżówki, jeże, czapla siwa, czy łoś. Wszyscy pacjenci ośrodka objęci są stałą opieką weterynaryjną. Infrastruktura ośrodka pozwala rehabilitować zwierzęta i w pełni profesjonalnie przygotować je do powrotu do środowiska naturalnego. Dysponujemy wolierami dla ptaków i mniejszych ssaków, zagrodą dla ptactwa wodnego o dodatkowej funkcji adaptacyjnej dla ssaków, zagrodą dla dzików i jeleniowatych, a od 2016 roku również specjalistyczną dużą zagrodą do rehabilitacji wilków. Nasz środek jest jednym z niewielu miejsc w województwie warmińsko-mazurskim do którego można przywieźć ranne i chore zarówno ptaki jak i ssaki. I jedynym w Polsce północnej, który zajmuje się rehabilitacją wilków.


Leśne żniwa

Rolnicy zebrali już plony z pól, teraz pora na leśników. Początek jesieni to czas kiedy rozpoczynamy zbiór nasion buków i dębów. Z bukwi i żołędzi wyhodujemy w szkółce polowej i kontenerowej sadzonki, które potem trafią do lasu na powierzchnie pozrębowe.

Trzeba przyznać, że ten rok jest dla olsztyneckich leśników łaskawy. Po obserwacji kwitnących na wiosnę buków oraz patrząc na korony drzew oblepione wręcz bukwią liczymy na obfity urodzaj tego gatunku. Nie zdarza się to często, bo buk obficie owocuje co 6 do 8 lat, ostatnio w naszym nadleśnictwie w 2011 r. Dlatego w tym roku musimy wykorzystać ten urodzaj i zgromadzić jak najwięcej nasion. Planujemy zebrać nawet 600 kg, co pozwoli nam wyprodukować około miliona sadzonek buka i zapewni zapas materiału sadzeniowego na najbliższe 3 lata zarówno dla Nadleśnictwa Olsztynek, jak i sąsiednich nadleśnictw.

Gromadzenie nasion to bardzo żmudna praca. Zbiera się ręcznie z ziemi tylko zdrowe, nieuszkodzone orzeszki. Aby uzyskać kilogram bukwi potrzeba aż 2860 sztuk nasion. Nie możemy zbierać wszędzie. Nasiona są pozyskiwane tylko z wyselekcjonowanych drzewostanów tzw. nasiennych, czyli lasów odznaczających się bardzo dobrą  jakością.  Dzięki temu mamy pewność, że kolejne pokolenia drzew będą posiadały bogatą pulę genową oraz najwyższą zdrowotność i witalność.

Po zbiorach nasion buka przystąpimy do gromadzenia żołędzi, których w Nadleśnictwie Olsztynek potrzebujemy aż 3 tony do produkcji około 400 tysięcy sadzonek. U dębu lata nasienne są częściej bo co 4 do 8 lat. Nasiona tak jak w przypadku buka również zbiera się z ziemi ale trzeba uważać by nie wrzucać do wiadra owoców dębu z dziurkami, gdyż te nie nadają się do wysiewu. Małe otwory, które czasem w nich widzimy  powstają w wyniku działalności słoników żołędziowców. Samice tych niepozornych owadów składają jaja w żołędziach, z których następnie wylęgają się larwy żywiące się ich zawartością. Takich zainfekowanych nasion nie potrzebujemy.

Wyjaśnijmy jeszcze dlaczego u buków i dębów obfity urodzaj jest tak rzadko. Otóż są to gatunki ciężkonasienne co oznacza, że wyprodukowanie tak dużych nasion jak orzeszki bukowe, czy żołędzie wymaga od drzew dużego wydatku energii. Nie jest to możliwe co roku, dlatego lata nasienne, czyli te naprawdę obfite  występują rzadko.  

Z obfitego roku nasiennego oprócz leśników cieszą się też leśne zwierzęta. Dlatego ze zbiorem musimy się spieszyć. Pożywne nasiona są przysmakiem dzików, wiewiórek, jeleni, sójek czy gryzoni. W przyrodzie można zaobserwować jeszcze jedną ciekawą zależność. Im więcej myszy, nornic, tym więcej pokarmu dla sów, a więc wiosną większy sukces lęgowy tych ptaków. Dodatkowo obfitość bukwi i żołędzi zatrzymuje dziki w lesie. Łatwy dostęp do pokarmu sprawia, że nie muszą wychodzić na pola w poszukiwaniu pożywienia, a co za tym idzie wyrządzają mniejsze szkody w rolnych uprawach.

 


17. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

W środę 25 września Nadleśnictwo Olsztynek wzięło udział w 17. Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zaprosił Nadleśnictwo Olsztynek do imprezy, w której młodzież ze szkół poznawała między innymi świat przyrody, techniki, nauki czy sztuki.

Nasza mobilna prezentacja edukacyjna "Las w szkatułce" cieszyła się dużym zainteresowaniem witając wszystkich uczestników imprezy na wejściu do biblioteki uniwersyteckiej. Młodzież była zaciekawiona nie tylko możliwością samodzielnego odkrycia wiedzy zawartej w "szkatułce" ale również uważnie słuchała prezentacji o wodzie w lesie i jej dużego znaczenia dla przyrody i świata.

 


20 września #sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Dziekujemy serdecznie Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Waplewie za wzięcie udziału w akcji "sprzątaMY"! Było nam bardzo miło gościć Was w lasach Nadleśnictwa Olsztynek i mamy nadzieję, że pomimo kilku kropel deszczu, będziecie również miło wspominać ten dzień!

Akcja „sprzątaMY” w Nadleśnictwie Olsztynek odbyła się nie tylko nad jeziorem Staw. Do akcji dołączyły również szkoły z Brzydowa, Durąga oraz Stębarku. Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Stębarku, wspólnie z leśniczym Leśnictwa Samin oprócz sprzątania lasu posadzili kilkanaście młodych Jarzębów pospolitych na terenie szkoły.

Resources to get


Wyleczyli go leśnicy, zastrzelił kłusownik

W odniesieniu do informacji, która pojawiła się na profilu Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” na portalu społecznościowym oraz doniesień medialnych dotyczących zabicia wilka Miko, Nadleśnictwo Olsztynek pragnie przekazać, że ze smutkiem przyjęło powyższą informację.

Przypomnijmy, że wilk Miko uległ wypadkowi w sobotę 3 lutego 2018 r. na trasie nr 91 w okolicy Ciechocinka. Meldunek o potrąconym przez samochód wilku otrzymało Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”. Na miejscu zdarzenia czuwał fotograf przyrody Marcin Kostrzyński wspierany przez członkinie Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Oddział w Głuszynku. Po przebadaniu wilka przez lekarza weterynarii zdecydowano że najlepszym rozwiązaniem będzie przetransportowanie go do prowadzonego przez leśników z Nadleśnictwa Olsztynek Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku, w którym znajduje się specjalistyczna zagroda do rehabilitacji wilczych pacjentów. W niedzielę o 7-mej rano leśnicy przyjęli nowego pacjenta. Zostały pobrane próbki krwi do analizy, a Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” zaopatrzyło basiora w nadajnik teledetekcyjny. Ponieważ wilka znaleziono w okolicach Torunia w dokumentacji otrzymał imię Mikołaj, w skrócie Miko. Po miesięcznej rekonwalescencji basior został przywrócony do środowiska naturalnego w lasach Nadleśnictwa Solec Kujawski. Dane z obroży telemetrycznej wskazywały, że kilka dni  spędził w okolicy gdzie został wypuszczony, by następnie ruszyć na zachód Polski. Byliśmy pełni nadziei, że Miko znajdzie towarzyszkę, z którą utworzą nową grupę rodzinną.

Niestety 13 września br. dowiedzieliśmy się że Miko został zastrzelony niedaleko Kluczborka przez myśliwego lub kłusownika. Sprawa została przekazana policji i mamy nadzieję, że sprawca tego karygodnego czynu zostanie szybko ustalony i zgodnie z prawem ukarany. Szkoda, że trud wielu osób zaangażowanych w ratowanie tego chronionego gatunku poszedł na marne. Najgorsze jest jednak to, że straciliśmy tak pięknego osobnika.

Wilki to drapieżniki bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemów leśnych i leśnicy zawsze angażowali się w ich ochronę. Dodatkowo prowadzone przez nas ośrodki rehabilitacji zwierząt wyposażone w profesjonalne woliery dla dużych ssaków umożliwiają ich leczenie i rehabilitację w przypadku kolizji, wypadków itp. zdarzeń. Cieszy nas zawsze każdy przypadek przywrócenia do środowiska naturalnego osobnika, który po pobycie w ośrodku odzyskuje siły i zdrowie i wraca do swojej ostoi.


Wizyta Inżynierów Nadzoru w Nadleśnictwie Olsztynek

Nadleśnictwo Olsztynek miało zaszczyt gościć Inżynierów Nadzoru pracujących w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Wizyta miała charakter porównania doświadczeń oraz omówienia problemów związanych ze szkółkarstwem, dlatego goście zostali oprowadzeniu po obiekcie Gospodarstwa Szkółkarskiego Mielno. Oprócz bieżącej produkcji na szkółce kontenerowej oraz polowej interesującym punktem była mieszalnia substratu oraz chłodnia, w której przechowywany jest gotowy materiał sadzeniowy.

Kolejnym punktem wizyty był Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Napromku. Goście z RDLP Toruń mogli od podstaw poznać jak funkcjonuje ośrodek. Największą atrakcją dla wszystkich było jednak przywrócenie naturze dwóch ptaków, krogulca (Accipiter nisus) i puszczyka (Strix aluco), dla których pobyt w ośrodku i rehabilitacja zakończyły się sukcesem.


Finał XXIV edycji Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej

"Pracowite Pszczołowate" tak brzmiało hasło tegorocznego konkursu, który odbył się 28 maja w siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie

W Finale konkursu startowało 11 szkół podstawowych.  Przypomnijmy, że konkurs rozpoczął się w styczniu br. etapem szkolnym, w którym udział wzięło 533 uczniów z 36 szkół, 11 gmin i dwóch województw.

Drużynę z każdej szkoły tworzył zespół czterech uczniów z klas IV-VIII. Podczas zmagań konkursowych dwóch uczniów z drużyny odpowiadało na pytania konkursowe na sali, zaś pozostała dwójka rozwiązywała zadania ustawione na trasie marszobiegu. Dodatkowo liczył się czas pokonania trasy.

Konkurs prowadziła Alina Rodziewicz - pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie przy współpracy z pracownikami ZPKPI i WD - paniami: Danutą Sokołowską, Niną Sokołowską,  Bożeną Kąpińską i panami: Zygmuntem Skórka oraz Krzysztofem Biełuś. Zaś nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Przewodnicząca Jury: Kinga Sulej - Nadleśnictwo Iława, Karol Ostromecki - Nadleśnictwo Olsztynek, Agnieszka Korwek -  Nadleśnictwo Susz, Monika Ptaszkiewicz - Nadleśnictwo Miłomłyn, Krystian Biazik - Nadleśnictwo Iława. Na konkursie gościł pan Burmistrz Zalewa,  Marek Żyliński.

Zmagania konkursowe były bardzo zacięte. Jako Organizatorzy bardzo martwiliśmy się o pogodę, gdyż od rana w tym dniu padał deszcz. Jednak, na czas trwania konkursu, dopisało nam szczęście i zespoły biorące udział w marszobiegu pokonały go nie moknąc.

Maksymalnie drużyna mogła uzyskać 65 punktów: 16 punktów za marszobieg i 47 punktów za odpowiedzi na sali.

Ostatecznie najlepszą okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Twórców Literatury Dziecięcej w Ząbrowie w składzie: Zuzanna Adamska, Kinga Tomanek, Zuzanna Niedziałkowska, Oliwia Lewandowska, opiekunem drużyny jest pani Grażyna Siłka. Drużyna z tej szkoły  w ubiegłym roku także zwyciężyła – ogromne gratulacje!

Drugie miejsce wywalczyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Prabutach w składzie: Małgorzata Zielińska, Zofia Przyłucka, Kacper Liśkiewicz, Wiktoria Nowińska. Opiekunem drużyny jest pani Anna Zielińska.

Zdobywcami trzeciego miejsca została drużyna ze Szkoły Podstawowej z Zespołu Przedszkolno - Szkolnego w Tyrowie w składzie: Patrycja Wiśniewska, Oliwia Włodarczyk, Nikola Pasiut, Daria Kołaczkowska. Opiekunem drużyny jest p. Dorota Czarnik.

Wyniki pozostałych drużyn:

IV miejsce - SP. im. mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w Gałdowie

V miejsce - SP. w Jaftach Wielkich

VI miejsce - SP. nr 2 w Iławie z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej

VII miejsce - SP. im. księdza Biskupa Czaplińskiego w Grabowie - Wałdykach

VII miejsce - SP. nr 3 w Iławie z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków

VIII miejsce - SP. n 6 w Ostródzie

VIII miejsce  - SP. im. gen. Józefa Bema  w Suszu

IX miejsce - SP. im. Orła Białego w Złotowie

Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą wykraczającą znacznie poza program nauczania. Musieli wykazać się szczegółową znajomością 13 gatunków pszczołowatych. Ponadto uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące obszarów chronionych, jakimi jest Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego i Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich. Finaliści konkursu byli najlepsi spośród ponad 533 uczniów startujących w I etepie konkursu!

Organizator konkursu - Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w konkursie na wszystkich etapach, dziękujemy za pracę nauczycielom  i zapraszamy do zmagań konkursowych w kolejnym roku szkolnym.

 

Obok nagród rzeczowych i książkowych wszystkie startujące w finale konkursu szkoły otrzymały od Organizatora nagrody, jakimi były domki lęgowe dla dzikich zapylaczy. Będą one ustawione w przyszkolnych ogrodach. Nagrody dla uczestników konkursu zostały ufundowane przez  Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko - Mazurskiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Dni Ochrony Środowiska

23 czerwca 2019 r. na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie odbyła się druga edycja pikniku edukacyjnego pod hasłem „Dni Ochrony Środowiska”. Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Do udziału w pikniku zaproszone zostały nadleśnictwa (Mrągowo, Spychowo, Strzałowo) tworzące Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Mazurskie”, a także Nadleśnictwo Olsztynek. Przygotowały one dla odwiedzających stoisko, składające się z wielu niezwykle ciekawych elementów. Pierwszym z nich był mobilny punkt edukacyjny „Las w szkatułce”. Każdy, kto zajrzał na jego pokład, mógł poznać rolę wody w ekosystemie leśnym oraz jej ogromny wpływ na każdy leśny organizm. Mazurskie nadleśnictwa zaprezentowały uczestnikom pikniku także niezwykłe właściwości roślin leśnych oraz różnorodne możliwości przetworzeni ich. Odwiedzający uświadomili sobie jak wielkie bogactwa oferuje las każdemu z nich. Leśnicy przygotowali także warsztaty florystyczne, dzięki którym każdy mógł wyzwolić własną kreatywność. Najmłodsi poznali smak ciężkiej pracy, przy przygotowywaniu brzozowych medali.

Odwiedzający stoisko mieli okazję przespacerować się po mazurskim lesie dzięki „Ostoi”. Fragment mazurskiego lasu z jego zapachem, odgłosami oraz kojąca oczy zielenią został przeniesiony do stolicy. Najbardziej odważni odbywali po nim pieszą wędrówkę masując jednocześnie stopy kamykami, korą oraz szyszkami.
Po wysiłku umysłowym i fizycznym każdy mógł odpocząć w leśnej strefie relaksu.

Piknik edukacyjny pod hasłem „Dni Ochrony Środowiska” był częścią konferencji "Dla Lasu, Dla Ludzi - Leśnictwo XXI wieku w odpowiedzi na oczekiwania społeczeństwa w zakresie edukacji ekologicznej" organizowanej przez Ministerstwo Środowiska, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Muzeum Łazienki Królewskie, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Zajęcia w Nadleśnictwie Olsztynek

Rok szkolny dobiega końca, natomiast dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku poznają las!

Zostały już tylko 3 dni do zakończenia roku szkolnego, a w Nadleśnictwie Olsztynek edukujemy najmłodszych. Temat jakiemu dzieci musi sprostać to "budowa lasu". Po scharakteryzowaniu poszczególnych warstw jednym z zadań było rozpoznanie rośliny lub zwierzęcia oraz określenie miejsca jego występowania w strukturze lasu. Dzieci wykazywały się bardzo dobrą znajomością flory i fauny, czego efektem był aktywny udział w zajęciach.

Dziękujemy za przybycie i polecamy się na przyszłość.


Dzień Dziecka w Durągu

Z okazji Dnia Dziecka oraz Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju odwiedziliśmy z naszym Lasem w Szkatułce Szkołę Podstawową im. Żołnierza Polskiego w Durągu

Jako, że tematem przewodnim "Szkatułki" jest woda w lesie to opowiadaliśmy o ekosystemach wodnych, lasach wilgotnych, borach bagiennych, roślinach i zwierzętach związanych z tymi siedliskami.

Każdy mógł też zapoznać się z przekrojem torfowiska, dotknąć torfowców. Dodatkowo zabraliśmy też liście i gałązki drzew więc można było sprawdzić swoją wiedzę z rozpoznawania poszczególnych gatunków 🌳🌲🌳🌲

Dziękujemy za miłe przyjęcie!


Bezpieczne Wakacje 2019

Co roku Nadleśnictwo Olsztynek edukuje najmłodszych jak bezpiecznie spędzać czas na terenach leśnych

Starostwo Powiatowe w Olsztynie wspólnie z Komendą Miejską Policji w Olsztynie oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Olsztynie organizuje akcje prewencyjno-edukacyjne, mające na celu rozszeżać wiedzę na tematy związane z przeciwdziałaniem niebezpieczeństw, jakie mogą się nam przytrafić podczas nadchodzących wakacji.

Nadleśnictwo Olsztynek co roku, spotyka się z najmłodszymi w Olsztynku nad jeziorem Jemiołowo, gdzie przypomina dzieciom jak przestrzegać bezpieczeństwa na obszarach leśnych. Mimo sporej ilości przekazywanej wiedzy, dzieci bardzo dobrze wiedziały jak zachowywać się w lesie, co zrobić kiedy zastanie nas burza, jak poradzić sobie gdy ugryzie nas kleszcz lub kiedy spotkamy dzikie zwierzę.

Byliśmy pod wrażeniem wiedzy, jaką posiadają dzieci na temat zachowania bezpieczeństwa w lesie, dlatego tak przygotowana młodzież, może śmiało udać się na piesze wędrówki lub rowerowe rajdy z bliskimi!


Leśnik doceniony za ochronę przyrody

Lech Serwotka – leśniczy leśnictwa Napromek został laureatem VI edycji konkursu o nagrodę im. prof. Janiny Wengris przyznawanej przez Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Celem konkursu jest wspieranie postaw proekologicznych oraz propagowanie działań i rozwiązań przyczyniających się do ochrony środowiska naturalnego oraz zmniejszenia jego zagrożenia. Za takie zostały uznane działania Pana Lecha Serwotki, który został wyróżniony za prowadzenie ośrodka rehabilitacji zwierząt w Napromku przy Nadleśnictwie Olsztynek.

Przypomnijmy, że ośrodek działa od 2001 roku. Rocznie przyjmowanych jest ponad 100 pacjentów od ssaków po ptaki. Najczęściej są to sarny, myszołowy, bociany,  puszczyki, dziki oraz jeże. Od 2016 roku po wybudowaniu dużej zagrody rehabilitacyjnej dla wilków do ośrodka trafiają te duże drapieżniki z całej północnej Polski. Ośrodek rehabilitacji zwierząt w Napromku posiada wszystkie niezbędne zezwolenia Ministra Środowiska i Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz jest objęty stałą opieką weterynaryjną.

Funkcjonowanie Ośrodka polega na przyjmowaniu zwierząt wymagających pomocy, udzieleniu im opieki weterynaryjnej, przetrzymywaniu ich do uzyskania pełnej samodzielności, a na koniec wypuszczaniu do środowiska naturalnego.