Asset Publisher Asset Publisher

Nocne pohukiwania

Pretekstu do ekscytującej wyprawy z leśnikiem do nocnego lasu dostarczyła ogólnopolska akcja Noc Sów mająca na celu upowszechnianie wiedzy o tych nocnych ptakach. Warsztaty poprowadzili leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Olsztynku wybrały się na nocną wyprawę pod przewodnictwem swojej nauczycielki Pani Beaty Kaski oraz eksperta leśnika z Nadleśnictwa Olsztynek Piotra Rogowskiego. Bazą wypadową oraz  salą wykładową były gościnne podwoje Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy ZHP „Perkoz".  Całemu spotkaniu towarzyszyło mnóstwo emocji i wielkie oczekiwanie na nasłuchy. Dzieciaki dzięki przywiezionym przez leśników eksponatom mogły dotknąć upierzenia sów i samodzielnie odkryć dlaczego sowy latają bezszelestnie.

Podczas tegorocznej wyprawy przez nocny las udało się usłyszeć i zobaczyć… PUSZCZYKA.  To niezwykłe doświadczenie dla uczestników.

Emocje ,zaangażowanie i ciekawość pozwoliły na obalanie wielu mitów zgormadzonych wokół sów. Uwrażliwiły również dzieci oraz ich rodziców na problem ochrony sów, które do rozwoju i życia potrzebują specyficznych siedlisk. Lasy Państwowe pozostawiają drzewa dziuplaste oraz całe powierzchnie drzewostanów do naturalnego rozkładu stwarzając w ten sposób miejsca dla ptaków dziuplastych, w tym również sów. Ale wiele gatunków sów związana jest bardzo blisko z człowiekiem dlatego potrzebne jest zrozumienie oraz akceptacja nocnych pohukiwań i „upiornych „dźwięków". W zamian sowy odwdzięcza nam się eliminacją niechcianych gryzoni.